Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak negocjować z deweloperem kupno mieszkania?

Data publikacji 18 września, 2019

Wiele osób stając w obliczu kupna nowego mieszkania nawet nie pomyśli o tym, aby negocjować narzuconą przez dewelopera cenę. Powód? Przede wszystkim uważają, że mieszkanie jest „produktem”, który nie podlega negocjacjom i albo je biorą za wskazaną kwotę, albo rezygnują. Jak się jednak okazuje jest to spory błąd, ponieważ negocjacje z deweloperem są jak najbardziej możliwe, a w konsekwencji pozwalają nawet dokonać zakupu mieszkania w kwocie o kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej. Najważniejszym jest wiedzieć jak negocjować z deweloperem o czym powiemy sobie w dzisiejszym artykule.

Od czego rozpocząć negocjacje z deweloperem?

Otóż przede wszystkim od zorientowania się w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jeżeli np. chcemy przystąpić do negocjacji ceny w sytuacji, kiedy dopiero rusza sprzedaż mieszkań, wówczas możemy spotkać się z odmową. Nasze szanse wzrastają w momencie, kiedy inwestycja dobiega końca, a deweloper pozostaje np. z 30% niesprzedanych mieszkań. Wówczas mamy dużo większe pole do popisu, bo jak wiadomo deweloperowi zależy na tym, aby mieszkanie sprzedać, a delikatne obniżenie jego ceny nie zrobi mu zbyt wielkiej różnicy, a nam pozwoli oszczędzić konkretne pieniądze na odsetkach z kredytu i innych opłatach.

Jak należy przygotować się do negocjacji z deweloperem?

Przede wszystkim warto sprawdzić wszystkie plusy i minusy mieszkania, które wpadło nam w przysłowiowe oko i powoływać się głównie na te pierwsze sugerując jednocześnie deweloperowi, że nikt inny poza nami nie będzie chciał go kupić. Dodatkowo, jeżeli dysponujemy np. dwoma samochodami i rozważamy kupno dwóch miejsc parkingowych, potraktujmy to jako kartę przetargową. Jak wiadomo podziemne miejsca parkingowe nie są chodliwym towarem i wiele osób rezygnuje z ich zakupu, aby wziąć na siebie mniejsze zobowiązanie w postaci kredytu. Jeżeli wobec tego wyrazimy gotowość do zakupu dwóch miejsc, to z założeniem, że otrzymamy od dewelopera z tego tytułu gratyfikację w postaci zniżki na mieszkanie. Kolejną ważną kwestią jest również dysponowanie ofertami innych deweloperów, które są konkurencyjne w stosunku do tej, którą obecnie negocjujemy. Oczywiście nie każdy ma czas na to, aby prowadzić negocjacje z różnymi deweloperami, jednak jest to niewątpliwie tak zwany as w rękawie, ponieważ widząc zniżki jakie oferują inni deweloperzy może okazać się, że zostanie nam udzielona jeszcze większa zniżka dzięki czemu mieszkanie nabędziemy dużo taniej.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty