Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ładowarka do samochodów

Jak działa ładowarka do samochodów elektrycznych?

Data publikacji 6 marca, 2023

Niezależnie od tego, czy rozważa się zakup samochodu elektrycznego, czeka na dostawę, czy już się nim jeździ – zrozumienie procesu oraz sposobu ładowania pojazdów elektrycznych jest niezwykle istotne. Ładowarki to aut elektrycznych nie tylko stoją na miejskich parkingach, coraz częściej posiadacze właśnie takich samochodów decydują się na ich postawienie na własnej posesji. Powód jest oczywisty – mając instalację fotowoltaiczną można naładować samochód za darmo, wykorzystując do tego celu odnawialne źródła energii. Jak działa taka ładowarka?

Na jakiej zasadzie działa ładowarka do samochodów elektrycznych?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to urządzenie, które wykorzystuje się do ładowania baterii w e-autach oraz modelach typu plug-in. Akumulatory samochodowe ładuje się prądem stałym. Kiedy większe komercyjne stacje ładowania wtłaczają prąd stały (DC) bezpośrednio do baterii, mniejsze ładowarki są zasilane prądem zmiennym (AC) z gniazdka, który w następnej fazie jest przekształcany w prąd stały przez inwerter zamontowany w pojeździe. Najprostsze konstrukcyjnie ładowarki regulują jedynie moc ładowania. Urządzenia typu smart mogą działać w określonych godzinach, zliczać energię elektryczną i spełniać inne funkcje. 

Podstawowym parametrem ładowarek elektrycznych jest ich moc, co nie oznacza tego samego co energia. Należy te dwa pojęcia rozróżnić:

– Moc – liczona w kilowatach (kW) – określa ona szybkość ładowania. Domowe stacje mają moc od 1,8kW do 22kW i jest to ich podstawowy parametr.
– Energia – liczona w kilowatogodzinach (kWh) – jest to zdolność do wykonania pracy, czyli w przypadku samochodów elektrycznych do jeżdżenia. Energią ładuje się baterie samochodu elektrycznego. Maksymalna ilość energii, jaką można załadować do baterii, to jej pojemność.

Ładowarki dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych i plug-in z zasady wygląda bardzo nowocześnie i ma estetyczny design. Źródłem prądu dla niej może być sieć energetyczna, instalacja fotowoltaiczna lub magazyn energii. Biorąc pod uwagę wszystkie opcje, to właśnie fotowoltaika jest najbardziej opłacalnym dodatkiem do stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie samochodów elektrycznych jest koniecznie, a to ile potrwa, jest zależne od kilku czynników. Jednym z nich jest napięcie prądu w gniazdku elektrycznym, a innym pojemność baterii. W końcu im więcej może ona pomieścić energii, tym więcej czasu będzie potrzeba do jej pełnego naładowania. Podaje się, że pojazdy z  z bardzo małym zasięgiem da się naładować nawet w dwie godziny, korzystając z gniazdka, jednak w rzeczywistości jest to czas trwający do 5 czy nawet 8 godzin. Można jednak ten proces przyspieszyć, kupując ładowarkę do samochodu, np. typu wallbox. Przyspiesza ona znacznie proces ładowania akumulatorów, a przy tym jest na tyle tania, że mogą sobie na nią pozwolić prywatni inwestorzy. 

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty