Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Każda osoba, która spędza nawet najmniej czasu na gotowaniu, wie, jak ważne jest zachowanie w tym pomieszczeniu porządku. Świetnym urządzeniem, które dla wielu osób jest elementem obowiązkowym wyposażenia kuchennego, jest okap. Na rynku można spotkać kilka bardzo ciekawych modeli. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze i zdecyduj, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu. 

Czy warto zdecydować się na okap kuchenny?

Okap kuchenny jest niezwykle przydatny w trakcie funkcjonowania w kuchni. Służy on przede wszystkim do usuwania nieprzyjemnych zapachów z powietrza, które ulatniają się podczas przygotowywania potraw. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu jest znacznie przyjemniejsze. Dodatkowo urządzenie ułatwia również utrzymanie porządku we wnętrzu. Okap kuchenny poprzez swoje działanie sprawia, że na szafkach i blatach nie gromadzi się tłuszcz czy osad. Co więcej, dobrze zaprojektowany sprzęt może również odgrywać rolę dekoracji. Praktyczne, a zarazem wyjątkowo designerskie okapy można znaleźć u cenionego producenta Ciarko Design.

Jak dopasować okap do swojej kuchni?

Na rynku istnieje wiele modeli okapów kuchennych, które różnią się od siebie nie tylko sposobem pracy, ale również kształtem czy kolorem. Ostateczną decyzję warto poprzeć odpowiednimi argumentami. W trakcie wyboru dobrze jest uwzględnić takie kwestie jak:

  • wielkość przestrzeni do zagospodarowania,
  • aranżacja wnętrza,
  • rozmiar płyty,
  • sposób rozłożenia blatów i szafek kuchennych.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Wybór odpowiedniego sprzętu wpływa na to, jak urządzenie będzie pracowało. Dobrze jest się zastanowić nad tym, który model sprawdzi się w danym pomieszczeniu najlepiej. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie sobie najefektywniejsze działanie okapu. 

  • Okap przyścienny – najpopularniejszy rodzaj sprzętu kuchennego. Składa się z komina i rury odprowadzającej. Idealnie pasuje do pomieszczeń, w których płyta grzewcza znajduje się na blacie umieszczonym przy ścianie. 
  • Okap wyspowy – idealne rozwiązanie dla właścicieli wysp kuchennych. Zazwyczaj montuje się go na suficie, dzięki czemu wisi nad płytą znajdującą się w centralnej części pomieszczenia. 
  • Okap sufitowy – minimalistyczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą posiadać sprzętu rzucającego się w oczy. Urządzenie montowane jest bowiem na równi z sufitem, dzięki czemu tworzy z nim płaską powierzchnię.
  • Okap podszafkowy – model świetnie sprawdza się we wnętrzach o małych metrażach. Ustawiany jest pod szafką, która znajduje się nad płytą grzewczą, dzięki czemu nie wymaga gospodarowania dodatkowego miejsca. 
  • Okap blatowy – sprzęt wysuwany jest w trakcie gotowania. W momencie, gdy nie jest potrzebny, można schować go, zyskując dodatkową przestrzeń na blacie.
  • Okap zintegrowany z płytą indukcyjną – niezwykle funkcjonalne urządzenie, które świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Sprzęt montowany jest razem z płytą grzewczą, dzięki czemu w bardzo szybkim tempie wchłania wszystkie zapachy.

Niezależnie od tego, jaki sprzęt się wybierze, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość. Odpowiednio zaprojektowany, wyprodukowany oraz zamontowany sprzęt będzie służył domownikom przez długi czas.