Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Kilka wskazówek – jak samemu położyć panele?

Data publikacji 14 października, 2019

Panele podłogowe cechuje łatwość montażu, dzięki czemu wiele osób jest w stanie samodzielnie położyć je we własnym domu czy mieszkaniu. Jednak pomimo prostoty tej czynności warto kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym unikniemy błędów, które w konsekwencji mogą przyczynić się do ich szybkiego niszczenia oraz odpadania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego jak samemu położyć panele.

Kiedy powinno się położyć panele podłogowe?

Panele podłogowe powinno się położyć dopiero w momencie, kiedy zostaną zakończone wszystkie prace wykończeniowe jak i instalacyjne.

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod ułożenie paneli?

Podstawą jest wyrównanie podłogi, oczyszczenie jej z pyłu oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń, a kolejno ułożenie folii i izolacji akustycznej.

Co należy położyć pod panele podłogowe?

Panele powinno układać się na folii paroizolacyjnej oraz na warstwie izolacji akustycznej. Montaż tej ostatniej nie należy do trudnych, ponieważ wystarczy przykleić ją do podłoża przy użyciu taśmy klejącej dwustronnej.

Szczelina dylatacyjna – czym jest i do czego służy?

W związku z tym, że pod wpływem ciepła i wilgoci panele zmieniają swoje wymiary, koniecznym jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej wzdłuż ścian. Najlepiej, żeby miała ona szerokość od 5 – 10 mm. Szczelinę zasłania się listwą przypodłogową.

Jakie warunki powinny panować w pomieszczeniu podczas układania paneli?

Temperatura, która powinna znajdować się w pomieszczeniu nie może wynosić mniej niż 12 stopni, natomiast wilgotność powietrza powinna wahać się pomiędzy 50-60%. Należy pamiętać o tym, aby w trakcie kładzenia paneli nie otwierać okna, ponieważ mogłoby to zwiększyć wilgoć w powietrzu.

Ponadto warto mieć na względzie fakt, że paneli nie stosuje się w pomieszczeniach o dużej wilgotności typu sauna, jak i również w towarzystwie elektrycznego ogrzewania podłogowego.

W jaki sposób zamontować listwy przyścienne?

Podstawową zasadą montowania listew przyściennych jest mocowanie ich do ścian, a nie do posadzki. Jeżeli przymocujemy je do posadzki istnieje ryzyko, że zmienią one swoje położenie, ponieważ mimo, że w nieznacznym stopniu to jednak posadzka pracuje.

Jak sami widzimy sposób położenia paneli jest naprawdę łatwy i praktycznie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Pamiętajmy jednak o tym, aby stosować się do powyższych zasad, gdyż dzięki temu panele zostaną położone przez nas prawidłowo.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty