Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś
Akcesoria

Systemy nawadniające – które wybrać?

Data publikacji 14 października, 2019

Każdy, kto posiada swój własny ogród, wie doskonale ile pracy należy włożyć w jego odpowiednie utrzymanie. W związku z tym, że w naszym klimacie stosunkowo rzadko pada deszcz musimy we własnym zakresie zadbać o to, aby rośliny w ogrodzie otrzymały jej dostateczną ilość, która pomoże im się w pełni rozwijać. Własnoręczne podlewanie roślinności jest dosyć uciążliwe i zabiera wiele czasu, co w przypadku bardzo zapracowanych osób stanowi dosyć spore utrudnienie. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym proces ten przebiegać będzie zdecydowanie łatwiej, a mowa o udogodnieniu, jakim są systemy nawadniające.

Jakie są dostępne systemy nawadniania?

Systemy nawadniania możemy podzielić na nawadnianie zraszaczami ogrodowymi oraz liniami kroplującymi. W przypadku tych pierwszych dzielą się one na statyczne czyli takie, które się nie poruszają oraz obrotowe, czyli obracające się wokół własnej osi. W przypadku nawadniania liniami kroplującymi służą one do podlewania większych partii zieleni, natomiast wyodrębnione z nich nawadnianie kroplownikami indywidualnymi ma służyć nawadnianiu tylko niektórych części ogrodu.

Jakie filtry są najlepsze do zraszaczy?

W związku z tym, że w przydomowych ogródkach woda do podlewania bardzo często pochodzi z instalacji wodociągowych, może okazać się, że jej poziom czystości nie odpowiada temu, który zalecany jest w przypadku systemu mikrozraszacza i kropelkowego. W tym celu koniecznym będzie zastosowanie odpowiedniego filtra. Aby móc oczyścić wodę ze związków chemicznych wystarczy użyć zwyczajnego filtra dyskowego. Jeżeli natomiast woda pochodzi ze studni, wówczas koniecznym będzie zastosowanie filtra o większym poziomie zaawansowania, którym niewątpliwie jest filtr żwirowy.

Jakie sterowanie systemu nawadniającego jest lepsze – ręczne czy automatyczne?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji. Jeżeli zdecydujemy się na system nawadniający o sterowaniu ręcznym, wówczas to my decydujemy, kiedy nastąpi nawadnianie naszego ogrodu. Jeżeli jednak postawimy na sterowanie automatyczne, wówczas będzie on samodzielnie określał przepływ wody w godzinach, które zostały wcześniej zaprogramowane przez nas. Sterowanie automatyczne jest o tyle komfortowe, że w przypadku dłuższych wyjazdów np. na wakacje będziemy mogli być spokojni, że nasz ogród zostanie systematycznie nawadniany, a dzięki temu nasza roślinność nie wyschnie z powodu niedoboru wody.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Niezbędne elementy do wykonania instalacji wodnych