Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś
Akcesoria Sterowniki PLC

Sterowniki PLC w przemyśle – jakie mają zalety i zastosowanie?

Data publikacji 28 stycznia, 2023


Sterowniki są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Wśród nich popularne są sterowniki PLC. Czym one są, jakie mają zalety i kiedy wykorzystuje się je najczęściej?

Co oznacza PLC?

PLC to skrót z angielskiego, który oznacza programowalny sterownik logiczny. Jest to rodzaj sterownika stosowanego głównie w przemysłowych systemach sterowania do monitorowania i zarządzania zautomatyzowanymi procesami, na przykład w fabrykach. 

Sterowniki PLC są zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki panujące w środowisku przemysłowym i można je zaprogramować do wykonywania szerokiego zakresu zadań, w tym sterowania silnikami, monitorowania czujników i komunikacji z innymi urządzeniami.

Obecnie są one dostępne w szerokiej gamie wariantów, na przykład można sprawdzić je w ofercie firmy sabur.com.pl, która współpracuje z najlepszymi producentami tego typu wyposażenia.

Gdzie wykorzystuje się sterowniki PLC?

Sterowniki PLC są szeroko stosowane w różnych środowiskach przemysłowych, w tym w produkcji, przemyśle naftowym i gazowym, górnictwie, uzdatnianiu wody, wytwarzaniu i dystrybucji energii oraz w wielu innych gałęziach przemysłu do sterowania procesami. 

Są powszechnie stosowane do sterowania i monitorowania zautomatyzowanych maszyn i procesów, takich jak linie montażowe, systemy przenośników i systemy pakowania. 

Stosowane są również do sterowania oświetleniem, systemami HVAC do klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i systemami kontroli dostępu w budynkach komercyjnych. 

Ponadto sterowniki PLC są używane w wielu urządzeniach transportowych, w tym windach.

Jak widać, urządzenia te są bardzo często używane w wielu obszarach przemysłu, gdzie kluczowe znaczenie ma bardzo efektywne i niezawodne zarządzanie różnymi typami procesów oraz kontrolowanie ich dla maksymalnego bezpieczeństwa i efektywności.

Jak programuje się sterowniki PLC?

Sterowniki PLC są zazwyczaj programowane przy użyciu specjalistycznej aplikacji udostępnionej przez producenta tego typu urządzeń. Takie aplikacje umożliwiają użytkownikom tworzenie i edytowanie programów, które będą działać na sterowniku PLC. 

Oprogramowanie do programowania wyposażone jest w interfejs graficzny, który pozwala użytkownikom tworzyć wirtualną reprezentację systemu, którym chcą sterować, a następnie definiować instrukcje dla PLC. Języki programowania używane w sterownikach PLC są zazwyczaj oparte na logice, która jest łatwa do zrozumienia dla osób nieposiadających wykształcenia programistycznego.

Gotowy program jest następnie wgrywany do sterownika PLC, gdzie jest przechowywany w jego pamięci. Następnie sterownik PLC używa programu do ciągłego monitorowania sygnałów wejściowych z czujników i innych urządzeń wejściowych oraz do podejmowania decyzji w oparciu o logikę zdefiniowaną w programie. Steruje również wyjściami takimi jak siłowniki, napędy lub inne urządzenia. Program można modyfikować i usuwać jego błędy, podłączając PLC do komputera za pomocą kabla lub zdalnie przez sieć.

Warto pamiętać o tym, że istnieją różne marki i modele sterowników PLC, a każdy z nich może mieć inne oprogramowanie lub język programowania. Ich działanie jest jednak zasadniczo podobne.

Gdzie zamówić sterowniki PLC?

Dostawa sterowników PLC jest obecnie prowadzona przez wiele firm, w tym bezpośrednio przez producentów oraz przez dystrybutorów, w tym przez firmę sabur.com.pl.

Warto zdecydować się na współpracę ze sprawdzonym dostawcą sterowników, który prezentuje szeroką gamę modeli do wyboru w dobrych cenach i zapewnia również kompleksowe wsparcie dla klientów.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Niezbędne elementy do wykonania instalacji wodnych