Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Rotomoulding

Rotomoulding czyli formowanie rotacyjne tworzyw

Data publikacji 11 stycznia, 2023


Tworzywa sztuczne są stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Artykuły z tworzyw muszą być odpowiednio formowane, aby spełniały swoje zadanie.

Na czym polega rotomoulding?

W obecnych czasach tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie. Rotomoulding jest jedną z technik, polegającą na rotacyjnym formowaniu tworzyw sztucznych. Dzięki niej można uzyskać wiele odlewów o różnych kształtach. Roztopione tworzywo jest kształtowane w specjalnej formie przez rotomaszynę.

Aby uzyskać taki efekt, trzeba skorzystać z maszyn specjalnie do tego przeznaczonych. Maszyna obraca się na dwóch osiach jednocześnie. Tworzywo jest stale podgrzewane, aby równomiernie pokryć ścianki formy. Następnie forma jest chłodzona, a później otwierana. Po tym procesie z formy wyjmowany jest gotowy przedmiot. Dzięki technice rotomoulding, produkty przygotowywane są w jednej części. Wpływa to pozytywnie na ich parametry techniczne. 

Maszyny do rotomouldingu

Aby cały proces formowania tworzyw sztucznych przebiegał pomyślnie, potrzebna jest dobrej jakości maszyna. Specjalne maszyny do rotomouldingu dają możliwość przygotowania różnych przedmiotów. Orex Rotomoulding, polska firma z wieloletnim doświadczeniem, oferuje wiele rodzajów maszyn specjalnie przeznaczonych do rotoformowania.

Karuzela

Karuzela jest pierwszym typem maszyny do formowania rotacyjnego. Zapewnia ona bardzo dużą wydajność i przewyższa zdolności produkcyjne innych maszyn. Jest przeznaczona do produkcji mniejszych wyrobów, jak i tych większych gabarytowo. Posiada prosty panel sterowania, więc jej obsługa nie sprawia większych problemów.

Shuttle

Rotomoulding jest techniką, która wymaga wielu rozwiązań. Dzięki maszynie typu Shuttle jest to możliwe. Te maszyny dedykowane są klientom o zróżnicowanym profilu produkcji. Maszyna Shuttle umożliwia wyrób elementów średnich oraz dużych.

Rock and Roll

Maszyna tego typu została stworzona, aby produkować elementy długie i wąskie. Jest wyposażona w system podwójnego termoobiegu. Pozwala na to na równomierne podgrzewanie formy, co gwarantuje, że gotowy produkt jest najwyższej jakości. Oprócz tego maszyna posiada prosty panel sterowania.

Maszyny specjalne

Oprócz standardowych typów maszyn do formowania rotacyjnego, Orex Rotomoulding zajmuje się produkcją maszyn specjalnych. Maszyny tego typu projektowane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Wszystkie parametry, a także ich działanie zależy od oczekiwań zamawiającego.

Zalety i wady

Jak każda rzecz czy proces, rotomoulding ma swoje wady i zalety. Zdecydowaną zaletą jest możliwość tworzenia różnych przedmiotów. Za pomocą tej metody można stworzyć rzeczy takie jak meble, zabawki, czy zbiorniki do przechowywania. Oprócz tego, proces rotomouldingu pozwala na uzyskanie przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Warto również wspomnieć o tym, że koszty związane z wykonaniem formy jak i gotowego produktu, są stosunkowo niskie. Jedną z kolejnych zalet jest możliwość produkcji elementów, które składają się z wielu warstw. Oprócz tego, produkty mogą być puste w środku.

Formowanie rotacyjne ma również swoje wady. Przede wszystkim rotomoulding jest procesem czasochłonnym. Czas przeznaczony na produkcję samej formy, jak i gotowego produktu jest bardzo długi. Oprócz tego metoda ta wymaga posiadania specjalnego sprzętu. Może to wiązać się z sporymi kosztami.

Warto jednak zaznaczyć, że jest to nowatorska metoda, która gwarantuje pożądane efekty. Firma Orex Rotomoulding zapewnia przygotowanie projektu, wykonanie maszyny i formy, udziela gwarancji na swoje produkty.

Materiał zewnętrzny

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty