Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Niszczenie nośników danych

Niszczenie nośników danych – jak chronić swoje wrażliwe informacje?

Data publikacji 4 czerwca, 2023


W dzisiejszych czasach, gdy wiele z nas przechowuje wrażliwe dane, takie jak informacje finansowe, poufne dokumenty czy dane osobowe, na szeroką gamę elektronicznych nośników danych, ważne jest, aby zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Niszczenie nośników danych jest jednym z kluczowych etapów zarządzania informacjami, który może być zaniechany przez osoby prywatne, a także przedsiębiorstwa. Dlaczego warto zadbać o właściwe niszczenie nośników danych i jak tego dokonać?

W jakim celu niszczyć nośniki danych?

Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z konieczności niszczenia nośników danych, na których przechowywane były poufne lub wrażliwe informacje. Nieodpowiednie pozbywanie się takich nośników może prowadzić do przypadkowego wycieku danych czy przechwycenia tych informacji przez osoby nieupoważnione. Stąd też niszczenie nośników danych jest kluczowe ze względu na:

  • Ochronę prywatności dla klientów i pracowników;

  • Utrzymanie dobrego wizerunku firmy;

  • Podtrzymanie zgodności z wewnętrznymi i zewnętrznymi przepisami o ochronie danych;

  • Neutralizowanie możliwości wykorzystania danych w celach przestępczych.

Jakie są metody niszczenia danych?

Walcząc ze złomem elektronicznym i niewłaściwym usuwaniem danych, warto poznać metody niszczenia nośników. Usuwanie danych z dysków twardych czy pendrive’ów to nie tylko ich sformatowanie czy usunięcie plików. Warto zastosować skuteczne metody, które gwarantują całkowite zniszczenie danych, takie jak:

  • Metody fizyczne, np. użycie maszyny do mechanicznego przerabiania nośników, która rozdrabnia nośniki na wiele kawałków;

  • Metody chemiczne, czyli stosowanie specjalnych substancji, które odpowiadają za całkowite zniszczenie nośnika;

  • Demagnetyzacja, czyli korzystanie z urządzeń specjalistycznych powodujących trwałe usunięcie pola magnetycznego i związanych z tym danych.

Kiedy i komu zlecić niszczenie nośników danych?

Różne osoby i przedsiębiorstwa mogą potrzebować profesjonalnego i gwarantującego absolutną pewność niszczenia nośników danych. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, powstałe oferty firm oferujących zniszczenie danych, takie jak https://geomar.net.pl/content/niszczenie-danych-kiedy-komu-zlecic. Posiadają one odpowiednie certyfikaty, które gwarantują sprawne i profesjonalne wykonanie pracy. Warto zlecić im niszczenie nośników danych, kiedy:

  1. Nastąpi wymiana sprzętu w firmie;

  2. Wystąpią problemy ze zmianą dostawcy usług, który posiada dane osobowe klientów;

  3. Brakuje miejsca na przechowywanie starej dokumentacji;

  4. Dane zostają przeniesione będą na nowe nośniki, a stare stają się nieaktualne.

Korzystając z usług profesjonalistów, można być pewnym, że niszczenie nośników danych zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami prawnymi, dając pewność ochrony przed przypadkowym wyciekiem czy przechwyceniem wrażliwych danych. Co więcej, specjalistyczne firmy oferują również możliwość dokumentowania procesu niszczenia danych, co może być ważne z punktu widzenia auditów i kontroli.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty