Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Znaczenie cegieł klinkierowych

Data publikacji 21 listopada, 2019

Materiałem budowlanym, który jest jednym z najtrwalszych oraz najbardziej urodziwszym są cegły klinkierowe. Dzisiaj nazywane cegłami licowymi doskonale pomogą wykończyć elewację niejednego domu.

Jakie są cegły elewacyjne?

Cegły klinkierowe najczęściej używa się jako zewnętrzną warstwę ścian nośnych budynku. Cegły charakteryzują się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością na urazy mechaniczne. Jest to rodzaj cegły „dzwoniącej”. Warto bowiem przypomnieć, że samo słowo – klyinken wywodzi się z Holandii i oznacza „dzwonić”. Owo dzwonienie daje się usłyszeć gdy cegły uderzają o siebie nawzajem, jest to również oznaka twardości cegieł klinkierowych.

Cegły bardzo mocne i trwałe

Cegły klinkierowe nie dość, że są trwałe i mocne to jeszcze są bardzo ładne. Wyłożona nimi elewacja powoduje, że dany budynek znacznie zyskuje na urodzie. Są to cegły odporne na wilgoć, przez co przez bardzo długi czas nie trzeba ich ani wymieniać ani zmieniać na danej elewacji.
Ponadto cegły klinkierowe bardzo często stosowane są i wykładane w miejscach gdzie dana ściana narażona jest na dużą wilgoć. Cegły,zawdzięczając to swojej twardości oraz odporności na wilgoć, często stosowane są w kanałach, na nabrzeżach, przepompowniach. Ponadto w wodnym środowisku nie przebarwiają się oraz nie osadzają się na nich glony.

Wiele rodzai

Jest bardzo dużo rodzai cegieł klinkierowych. Różnią się one między sobą kolorami, fakturą, formatami i parametrami. Główna różnica to różne stopnie nasiąkliwości. Estetyczne efekty tego rodzaju cegieł uzyskuje się dzięki wykorzystanej, do produkcji gliny, oraz sposobom ich produkcji.Jest to również przykład cegieł mrozoodpornych. Najczęściej cegły klinkierowe wykorzystuje się do elewacji i do małej architektury, bardzo często spotyka się zrobione z niej różnego rodzaju murki, ogrodzenia, zabudowy, parapety czy podłogi na tarasach.
Do klinkieru używa się zapraw specjalnego rodzaju.

Płytki klinkierowe nie zastąpią cegieł klinkierowych

Ostatnio producenci zaczęli też produkować płytki klinkierowe. Mają one te same parametry co cegły, wypalane są z jak najlepszego gatunku gliny i również charakteryzują się tymi samymi parametrami. Na rynku jest ogromna różnorodność płytek klinkierowych. Nasuwa się więc pytanie, czy płytki zastąpią kiedykolwiek cegły klinkierowe, czy staną na wysokości zadania tak samo jak cegły.
Należy również dodać, że uroda miejsc, w których zastosowano cegły klinkierowe lub płytki jest ogromna a fakt, że klinkiery są trwałe stawia, te produkty budowlane na najwyższym miejscu.

Redakcja KDSklinkier

Nasza redakcja skupia się na architekturze, innowacyjnych projektach budowlanych oraz kreatywnym wystroju wnętrz. Zespół naszych ekspertów pasjonuje się pięknem formy i funkcji, dostarczając czytelnikom inspirujących historii, trendów i praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kwiaty