Świąteczny stół – czego nie może na nim zabraknąć

Świąteczny stół powinien pięknie się prezentować i skupiać wokół niego domowników i gości. Dlatego ważne jest, by nie zabrakło na nim żadnego, ważnego elementu, a całość pięknie się komponowała i sprawiała, że jeszcze mocniej odczuje się magię Świąt Bożego Narodzenia.

Stół na Boże Narodzenie – co powinno się na nim znaleźć?

W trackie rodzinnego spotkania przy Wigilii na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnych, dwunastu potraw. Obowiązkowo powinien być także biały obrus i sianko pod nim. Co do zastawy to wiele zależy tu upodobań domowników, choć warto zwracać uwagę na to, by poszczególne elementy pasowały do siebie i wyglądały estetycznie. To ważne we współczesnym designie, ponieważ pozwala zadbać o unikalny klimat i magię świąt.
Biały obrus na świątecznym stole daje szerokie możliwości aranżacyjne, dlatego także wybór zastawy stołowej może być różnorodny. Zarówno tradycyjne kolory, jak i te niestandardowe sprawdzają się obecnie podczas uroczystej kolacji.
Wiele osób zamiast białego obrusa decyduje się obecnie na estetyczny bieżnik. Można też na nim lub na obrusie położyć srebrną lub czerwoną serwetkę, która kolorystykę nawiązuje do świąt.
Na wigilijnym i świątecznym stole nie może też zabraknąć dzbanka na pyszny kompot z suszonych owoców. To jeden z tradycyjnych napojów, który co roku trafia na świąteczny stół w wielu polskich domach. Dzbanek może być wykonany z kamionki, ceramiki lub porcelany. W sklepach z zastawą stołową można również znaleźć kolorowe dzbanki z elementami dekoracji świątecznych, np. Mikołajami, gwiazdkami itp.

Serwis obiadowy na świątecznym stole

Ponieważ święta to nie tylko czas wigilii i uroczystej kolacji, ale też kolejne dni spędzane w gronie rodziny i znajomych – warto zadbać o piękny wygląd stołu na co dzień. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest patera na domowe ciasta. Może mieć nóżkę lub też nie – ważne, by wyglądała pięknie i zachęcała do częstowania się świątecznymi deserami. Dodatkowo ważny jest serwis do podawania obiadu dla rodziny. Nie powinno w nim zabraknąć tradycyjnej wazy i estetycznych talerzy, kieliszków i kielichów np. na wino. Warto znać zasady ich właściwego układania na stole i wiedzieć jakie kielichy do jakich napojów podawać. Kiedy podajemy wino do obiadu lub też po nim – warto dobrać też rodzaj kieliszka. Podobnie jest z naczyniami do innych trunków, które w trakcie uroczystej kolacji powinno podawać się w kolejności od lżejszego do cięższego gatunku.